Něco o kávě

Jaký je rozdíl mezi arabikou a robustou?

Oba jsou druhem kávovníku. Ovocné dřeviny, která má celou řadu druhů. Komerčně se ale většinou pěstuje právě jen arabika a robusta. Na svazích hor a na plantážích v rovníkových oblastech, rodí kávovník plody podobné třešním. Ročně se jich vypěstuje až 10 milionů tun. Ty se poté vyváží téměř do všech koutů naší planety.

Káva arabica, Vás k šálku přiláká intenzivním aroma, ale přitom je v chuti jemná a příjemně rozeznívá své ovocné tóny. Je přirozeně sladší než robusta. Obecně má vyšší kyselost a bohatší chuť. 

Potěší Vás mnohými způsoby. Nabízí totiž nejen ovocné tóny, ale také čokoládové, květinové nebo i kořeněné. Obsahuje více lipidů (olejů, tuků a viatamínů) a až 2x více cukru.

Robusta je oproti tomu více hořká. U ní si vychutnáte spíše zemitou chuť a přibližně dvakrát vyšší podíl kofeinu, než u arabiky. Poznáte ji podle hořké dochuti („ocasu“).

ARABICA a ROBUSTA

kávovník arabský

Kávová zrna mají podlouhlý tvar. Jsou spíše úzká a s lehkým profilem ve tvaru písmene „S“. Nejsnáze to poznáte podle středové rýhy ve tvaru S. Díky své jemné a velmi intenzivní chuti a vůni, se ze zrn kávy arabica připravují ty nejlepší kávy na světě. Vyznačuje se jemně ovocnými tóny, sladkým nádechem a proti robustě doslova sametovou vláčností.  

Je náročnější na pěstování. Vyžaduje více péče i lepší podnebí. Toto se opět promítá do ceny, která je výrazně vyšší. Zajímavostí také je, že oproti robustě obsahuje cca poloviční množství kofeinu. Především však záleží na mnoha faktorech, jako je půda, podnebí, zpracování, pražení apod.

Co se týče podílu kávovníku na světové produkci, tak typ arabica zaujímá mnohem větší podíl, konkrétně cca 80%.

Proč je tedy právě arabica jedna z nejpopulárnějších káv na světě? Protože chutná. Je jemná, sladká, šťavnatá a voňavá.

kávovník canephora

Kávovník statný (coffea canephora) tvoří přibližně 30-35 % celosvětové produkce pěstované kávy. Kvůli neustálému šlechtění a zlepšování vlastností této odrůdy se jeho podíl sice pomalu, ale neustále zvyšuje. Původně pochází z oblastí deštných lesů u povodí řeky Kongo. Dnes jsou jejími největšími producenty Vietnam a Brazílie. 

Coffea canephora, čili robusta, se stala cestou pro pěstování kávy s důrazem na rentabilitu. Proto je robusta spíše používaná jako komoditní káva. To znamená káva, skupovaná na burze bez ohledu na kvalitativní rozdíly. Respektive prodej robusty se zaměřuje více na množství a nízkou cenu, než na kvalitu produktu. Většina této kávy pak skončí ve velkých firmách produkujících instantní kávu.

 Ani pěstování kávovníku není tak náročné, jelikož je mnohem odolnější a více vzdoruje chorobám. Roste v nižších nadmořských výškách než arabika, zhruba 200-600 m. n. m.

Může obsahovat až 2 x více kofeinu než výše zmíněná arabika. Má výraznou hořkou chuť a silné tělo.